Поради в підготовці до ЗНО з англійської мови

Поради в підготовці до ЗНО з англійської мови
Коли починати готуватися до ЗНО
У самому невиграшному становищі ті школярі, які класу з сьомого списували англійська у сусідки по парті, але на початку останнього шкільного року раптом вирішили, що їм потрібно здати саме цей ЗНО. Підлітки часто відчувають, що їм по плечу будь-які труднощі і що вони можуть домогтися всього, варто тільки захотіти. Ця установка не так вже й погана, якщо сприймати її тверезо і пам'ятати, що одного бажання мало. Доведеться докласти зусиль. Іноземна мова — саме той предмет, що можна вивчити з наскоку, особливо якщо починаєш практично з нуля. Звичайно, якщо займатися з репетитором чотири-п'ять разів на тиждень, буде шанс отримати до червня більш-менш пристойний результат. Але далеко не всі батьки можуть це собі дозволити. Краще ставити перед собою реальні цілі.

Середньостатистичному школяреві для успішної підготовки до ЗНО потрібно принаймні два роки наполегливих занять. Якщо до початку 11 класу учень уже володіє англійською на рівні Intermediate (середній) — тоді рік. А найпростіше учням, які до 11 класу вже здали який-небудь міжнародний іспит, начебто IELTS або FCE. Цим щасливчикам досить гарненько ознайомитися з форматом ЗНО і зрозуміти його особливості.

Підводні камені
Щороку в січні–лютому проходять семінари для експертів ЗНО письмової та усної частин. Ці два аспекти іспиту-найскладніші, тому укладачі тестів щороку трохи допрацьовують і переглядають завдання і критерії оцінювання, намагаючись домогтися максимальної точності і об'єктивності при нарахуванні балів. Особливо багато дрібних змін буває в усній частини, тому що розділ «Говоріння» в нинішньому форматі ввели тільки в 2015 році. Саме на зимовому семінарі експертам розповідають, які підводні камені чекатимуть випускників цього року і як їх успішно обійти.

Зараз в більшості шкіл на уроках англійської учнів знайомлять з типовими завданнями ЗНО, які можна знайти в спеціалізоаних піручниках з англійської мови по підготовці до ЗНО. Репетитори теж знають, з чого складається іспит. Але тільки експерт може детально розповісти, на що потрібно звертати особливу увагу. Наскільки докладними повинні бути відповіді на питання в листі одному? Які помилки учневі можуть пробачити? Як заробити побільше балів?
Ці тонкощі знають тільки фахівці, що постійно працюють на перевірках ЗНО і щорічно підтверджують свою кваліфікацію на семінарах. Якщо є можливість, варто взяти одну-дві консультації у такого фахівця. Серед експертів ЗНО є викладачі та ВНЗ, і шкіл.

Як перестати турбуватися
ЗНО з англійської — складний іспит. Навіть добре володіє матеріалом школяр може збитися і наробити помилок. Але чи не найчастіша причина поганих оцінок учнів — невміння працювати в умовах стресу.

"Наша дитина все добре знає, добре встигає на уроках, а ось контрольні пише погано", - часто розповідають батьки. Якщо дати такому школяреві завдання «Опиши за дві хвилини фотографію за планом» або «Придумай і запиши за п'ятнадцять хвилин три розгорнутих аргументу», швидше за все, він дійсно не зможе його виконати (принаймні, з першого разу).

Причин для впадання в ступор може бути кілька. Наприклад, оціночна залежність і страх невдачі. На жаль, батьки іноді зганяють на дітях свою тривогу і досаду або вимагають негайних результатів.

В інших випадках боязкість може бути награною і використовуватися як тактика захисту: я так боюся, я маленький і слабкий, не ображайте мене. З батьками і навіть з вчителями в школі це спрацьовує, а ось на іспиті послужить погану службу. Ще один варіант — невміння зосередитися; у таких учнів взагалі йде дуже багато часу на домашні завдання.

Яка б не була причина, потрібно постаратися допомогти школяреві її подолати. Може бути, знадобиться порада психолога, а може, достатньо буде підтримки батьків і репетитора. У будь-якому випадку доведеться змиритися з думкою, що без стресів не проживеш. У дорослому житті ніхто не поставиться до тебе поблажливо і не дозволить витрачати на роботу нескінченну кількість часу.

Чи Легко бути творчою особистістю
«Завдання було нудне, що взагалі про це можна сказати?», «Я написав свої думки, а мені поставили нуль», «Ми подали на апеляцію, а мені сказали, що мій твір взагалі не по темі», — скаржаться підлітки.

Головний аргумент супротивників будь-якого ЗНО-учням ніде розвернутися. Стандартні завдання, стандартні вимоги. Експерт, перевіряючи письмові роботи і усні відповіді, ставить в спеціальній шкалі плюси або мінуси. Школяр відволікся від теми твору? забув написати адресу в листі? не попрощався? Оцінка знижується.

Дійсно, твір або опис фотографій має вибудовуватися за певним планом. Але чи так це погано? Перевірити нескладний потік свідомості неможливо. Саме тому на ЗНО не перевіряються творчі здібності, а й уміння грамотно і послідовно міркувати іноземною мовою на абстрактні теми, на кшталт «чи Впливає одяг на характер людини?"або" Чи повинні Підлітки працювати у вільний час?"Завдання учня-зосередитися, придумати якісь аргументи і логічно їх викласти. Іншими словами, знайти баланс між самовираженням і самодисципліною. А це, як і вміння працювати в умовах стресу, корисно не тільки на іспиті, але і в житті.

Найголовніше
Останні півроку перед іспитами особливо важкі, як для учнів, так і для батьків. Сил всім і терпіння! Головне, пам'ятайте, що ЗНО — не кінець світу. Все цікаве ще тільки починається.

„Недарма кажуть, як постелеш, так і ляжеш”. (Цитати з творів ЗНО :)