Як підготуватися до ЗНО з історії

Як підготуватися до ЗНО з історії
ЗНО з історії - один з популярних іспитів за вибором. Його здають ті, хто йде на гуманітарні факультети: журналістика, юриспруденція, політологія. Багато хто вважає, що історія - легкий предмет і можна підготуватися до ЗНО з історії з нуля і за рік. Чи так це?

Середній бал з історії невисокий в порівнянні з іншими предметами за вибором. Багато хто намагається здати ЗНО з історії, але зазвичай здають його погано, особливо якщо готуються до ЗНО з історії з нуля. "Двійку" навряд чи поставлять, але для вступу не вистачить!
Чого ж не знають випускники з програми ЗНО з історії? Не знають культурологію, картографію, не можуть зіставляти (синхронізувати) події зарубіжної історії і вітчизняної. Плутають історичні особистості і термінологію. Дуже велика кількість невірних відповідей у другій частині, де треба дати аргументи на підтвердження позиції або в спростування.

Останнє питання у варіанті ЗНО з історії - це есе. За нього дається 11 первинних балів, але мало хто з учнів, їх набирає.

Як підготуватися до ЗНО з історії з нуля? Перше, що вам знадобиться - це підручники з історії України. Якщо ми зараз будемо вчити історію, і при цьому не вчили історію в сьомому і восьмому класі, ні пізніше, то з чого нам почати? Перше, на що звертаємо увагу, - це хронологія. Так, це знання подій у хронологічній послідовності. Яка подія за якою слідує. І це найскладніше для учнів! Як вивчити всі дати, якщо їх так багато? Добре, що в ЗНО не так багато питань, де знання дат перевіряється з точністю до дня! І тим не менш, подій і дат так багато, що старшокласник може прийти у відчай.

Як вивчити події і дати при підготовці до ЗНО з історії з нуля? Ось яку техніку запам'ятовування я раджу як експерт.
Припустимо, ви вивчаєте X століття. Багато подій: війна з Візантією в 907-911 роках, повстання древлян, язичницька реформа Володимира, хрещення Русі, і це не все! Як же це все запам'ятати? Спочатку запам'ятаємо, що це століття у нас десяте, потім "розставимо" особистості, які правили в цей час, в хронологічній послідовності. Князь Олег, на наступне місце - князь Ігор, княгиня Ольга, Святослав і Володимир. А потім до кожного з князів "прив'яжемо" ту подію, яка була під час його правління. Таким чином, у нас вийде хронологічна послідовність. З її допомогою ви легко відповісте на питання, яка подія була раніше - повстання древлян або хрещення Русі. Ви відразу згадаєте, що спочатку був Олег, а потім Володимир. Значить повстання древлян було раніше, а хрещення Русі - пізніше.

Ось такий відмінний прийом для запам'ятовування хронології-беріть і користуйтеся. До речі, до кожного правителя треба також "прив'язати" його сучасників! Наприклад, сучасником Ярослава був митрополит Іларіон, сучасником Івана Грозного був митрополит Макарій. І якщо вам зустрінеться питання, хто з митрополитів жив раніше, а хто пізніше, ви легко на нього відповісте, знаючи, що спочатку правив князь Ярослав, а вже потім цар Іван Грозний.

Друге, що важливо при підготовці до ЗНО з історії з нуля: вивчаючи теми, необхідно паралельно вчити картографію. Наприклад, вивчаємо історичну особистість-князя Олега. Дивимося карту: з ким він воював, як розширював територію Київської Русі. Які історичні пам'ятники були побудовані. Ми вибудовуємо асоціативні зв'язки. Приклад: князь Володимир — Десятинна церква. Буває, що в підручнику немає її нинішнього вигляду. Тоді Гугл нам на допомогу! Шукаємо і знаходимо ілюстрацію - реконструкцію Десятинної церкви. І звичайно, необхідно знати архітекторів, які будували храм.

Таким чином, при підготовці до ЗНО з історії з нуля необхідно:
знання дат
знання історичних особистостей
картографія
культурологія
термінологія.

„Творіння творів”. (Цитати з творів ЗНО :)